İLETİŞİMİN “BEDEN HALİ”

indirİnsanher daim varlığını bildirmek ister. Bu nedenle iletişim kendimizi ifade etme biçimidir. Beden dili de iletişimimizin önemli bir kısmı. Bu konuyla ilgili okuduklarımın arasında yararlandığım bir kitabı sizinle paylaşmak istedim. Kitabın adı “Duygusal İletişim ve Beden Dili ” yazarı Dr. Orhan Erdem.

Kitabın verdiği mesaj her şeyden önce iyi bir gözlemci olmak. Çünkü doğru ve dikkatli gözlem yaparak söyleneni çözümleyebilmek mümkün. Özellikle iş görüşmelerinde, sunumlarda, ilk tanışmalarda en önemli unsurdur beden dili. Bu nedenle beden dilini etkin kullanmak başarılı bir iletişim için gereklidir. Ancak doğru iletişim kurmak, kişilere beden dili ile kendimi doğru ifade edeceğim derken ezber hareketlerden kaçının ve samimi olun.

Aristo, “İnsanın içinde işleyen her şey, dışında ifadesini bulur” demiş. İç dünyamızın dışa yansıması olan davranışlar, iyi analiz edilirse pek çok bilgi verir.  Beden dilinin en önemli sırrı samimiyettir. Bu nedenle beden dili ancak özümseme ve uygulamayla olur.

Bedenimizi ve sesimizi nasıl kullandığımızın farkına varmak kişisel değişim ve gelişimimiz yolunda atacağımız önemli bir adımdır. Özellikle biz yeni mezunlar için. Hem kendi bedenimiz üzerinde hakimiyet kurmak, hem de  karşı tarafın beden hareketlerinin taşıdığı anlamları fark etmek sadece kariyer yaşamımızın başlangıç  aşaması olan iş görüşmelerinde değil, yaşantımızın her aşamasında bize önemli avantaj sağlar.

60afb-bedendili

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s