Biz Size Döneriz

İş arama sitelerinde her gün yeni ilanlar, güncellenen ilanlar, kapanma tarihi sıkça değişen ilanlara binlerce genç başvurular yapıyoruz. Bununla birlikte firmaların kendi web sitelerindeki iş başvuru formlarını da doldurup yollarız. Peki sonuç?

Hem insan kaynakları bölümünün hem de iş fırsatı kovalayan kişilerin harcadığı zamanı, emeği, çalışmaları iyi biliyorum. Onlarca başvuru arasından ön değerlendirme sonrası uygun görülen aday mülakata davet ediliyor, karşılıklı görüşülüyor, olumlu/olumsuz size şu tarihlerde döneceğiz,merak etmeyin vaadi veriliyor.
Her iki tarafında verdiği emeklere, harcanan zamana karşılık sonuç ise şöyle; sorumluluk sahibi aday kendisi için yaptığı görüşme olumsuz ise mail ya da telefon ile kuruma mutlaka geri dönüş yapıyor,süreci takip ediyor. Ama yapılan görüşmede masanın diğer tarafında çoğu insan kaynakları çalışanları bu konuda geri bildirim yapmaya dahi tenezzül etmiyor.
Çok uluslu kurumların insan kaynaklarında stajyerlik yaparken bir işim de olumsuz görülen adaylara geri dönüş mailleri yazmak ya da telefonla geri dönmek olurdu. Tam bana göre denilen ilanlara başvurup gelen adayların görüşmelerinden sonra geri dönüş yapmak, en azından harcanan zamana ve emeğe duyulan saygıyı ifade ettiğini düşünüyorum.Bu durum sadece mülakata sürecinde yaşanmıyor. Kariyer siteleri üzerinden başvurulan ilanların çoğuna yayından kalktıktan sonra haber alınamıyor. Bu yazıyı bir insan kaynakları çalışanı okuyorsa bu videoyu izlemesini öneririm. https://youtu.be/zHo8V9wkdAY

Sonuç olarak,kurumların önemsemediğimiz otomatik geri dönüş maillerine alıştık. Mesaj olarak gelen başvurunuz değerlendirmeye alınmıştır. cevabından sonra o pozisyonun kapandığına dair kariyer sitelerinden toplu mesaj atılırsa adayın beklentisi de sonlanmış olur. 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.