2014 İnsan Kaynakları Gündemi

Mart ayına hem mülakatlar hem de etkinliklerle hızlı bir giriş yaptım. 4 Mart Marmara Üniversitesi’ nin İnsan Kaynakları Faaliyetlerine Yön Verenler Zirvesi’ne, 5 Mart GençİK Zirvesi’ne, 6 Mart Çalışan Mutluluğu Zirvesi’ne giderek etkinliklerle dolu bir hafta yaşadım.

Marmara Industrial Engineering Society (Mies), organizasyonu ile İnsan Kaynakları Faaliyetlerine Yön Verenler Zirvesi (İKFYVZ)’nin  5.si, 4-5-6 Mart tarihlerinde gerçekleşti. Haydarpaşa Kampüs’ünde zirvenin ilk günü Digitürk İK Direktörü Çağlayan Aktaş ,  Atv ana haber sunucusu (anchorman) Cem Öğretir, Vodafone İK Müdürü Murat Akalın , E-Ticaret sektöründen yöneticilerle dolu panelle  zirvenin ilk günü son buldu. Üniversite öğrencilerinin  katıldığı zirvede konuşmalar genel olarak firmalar ve sektörler hakkında bilgiler ve  özgeçmişte neler olmalı/olmamalı konularına değinildi. Zirvede Vodafone İK Müdürü’nün kariyer yolculuğu beni çok şaşırttı. Genetik mühendisliğinden ik müdürlüğüne uzanan bir kariyer hayatı!

Bana göre en zevkli oturum Atv ana haber sunucusu Cem Öğretir’in ki oldu. Sabah mahmurluğu üzerinde olanlara sabah egzersizi iyi geldi. Konuşmacı ünlü bir sunucu olunca doğru vurgulamalar ve  ses tonu ile bir konuşma dinlemek çok hoştu.

Topluluğa konuşurken/sunum yaparken, konuşmacının net ve berrak sesle konuşması, sesini doğru tonda kullanması ve beden dili ile verdiği mesajların ne kadar çok önemli olduğunu Cem Öğretir sayesinde bir kez daha fark etmiş oldum.

Cem Öğretir: Büyüdükçe üstünüze kalkan giymeye başlıyorsunuz. Kaldırın kalkanlarınızı.  diyerek Y kuşağına zirvenin en güzel  mesajını vermiş oldu.

5 Mart 2014

İK Bloggerı olarak davet aldığım  ilk zirve, Genç İnsan Kaynakları Zirvesi oldu. Yalnızda değildim ik bloggerları Zuhal Aslan, Ali Cevat Ünsal, Yüksel Erdoğan, Bis İletişim Ajansı’ndan Melodi Coşkuntuna ve Kariyer Koçu Sena Aytan ile birlikteydim.

web-925x315Tüm üniversiteliler ve yeni mezunların  katılımına açık olan 6.sı düzenlenen zirvenin amacı öğrencilere sektörlerle ilgili bilgiler vermek ve firmalarla öğrencileri buluşturmaktı. Zirvede stant açan firmaların bazıları iş fırsatlarını öğrencilerinin ayağına getirdiler. Firmaların başvuru formları bana göre yetenekli insanları keşfeden formlar değil! Başvuran kişilerin yeteneklerini ve farklılıklarını ortaya çıkartmıyor. Belli başlı bilgilerin yazılmasına imkan veriliyor. Bu nedenle üniversitede okuyan arkadaşlarıma form doldurmakla birlikte  pazarlama aracınız olan kendi özgeçmişinizi elden vermenizi tavsiye ederim.

Zirvenin ilk günü, perakende sektörü , sigorta sektörü ve medya sektörü hakkında bilgiler verildi. Zirvenin ilk konuşmacısı Collezione, İnsan Kaynakları Müdürü Elif Gümüş, perakende sektörüne ilgi duyanlar için sunumuna  iş tanımları ile başladı. Mutlu çalışanlara sahip olduklarını, en alt kademeden en üst kademeye çalışanların mutluluğu Collezione için önemli olduğunu vurguladı. Ne kadarı doğru bunu bilemem ama çalışanları çok mutlu ise mutluluk dolu bir video hazırlamalarını ve zirvede sunmalarını isterdim.  Collezione, yurt içinde üretip ihracat yoluyla dışarıya satan bir marka. Bu nedenle iç üretime ve  istihdama katkı sağlayan bir konumda. Yurt dışında özellikle Balkanlar ve Doğu Avrupa’da büyümeye devam ediyor. Collezione markasına ilgi duyanlara  tavsiyem, İngilizcenin yanında Arapçayı bilmeniz. İş başvurusunda bu iki dil sizi bir adım öne geçirir benden söylemesi.

Perakende sektörü en çok işe alım yapan sektörlerden biri. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi: “Rusya’ya yaptığımız ihracatta 1 milyar dolarlık psikolojik sınırı aşmak düne göre bugün çok daha kolay. Hedefimiz 2015 sonunda artık 7 haneli rakamları konuşuyor olmak.” dedi. Bu yıl tekstil ve hazır giyim sektörlerinde rota Rusya!

AvivaSA- Genel Müdür Yardımcısı Murat Bayburtluoğlu, sunumunda ücret politikalarını, kariyer basamaklarını ve kariyer imkanları samimiyetle anlattı. Hatta bir çalışanın bir gününü nasıl geçirdiği anlatan bir video paylaştı.  Facebook’ta yer alan https://www.facebook.com/AvivaSA sayfalarını çalışanların emek harcadığını ve aktif olduğunu belirterek beğenmemizi rica etti ve sunumunu noktaladı.  AvivaSA 1,5 milyona yakın müşterisine hizmet vermektedir. Sigorta sektörü, gelişmekte olan pazarların büyümesi sonucu bu yıl ve 2015’te Birçok ülkedeki yeni iş hacimleri iyileşiyor. Gelişmekte olan ülkelerde artan gelir seviyesi ve sigorta farkındalığının artması sektörün gelişimini tetikliyor. AvivaSA ve diğer hayat sigortası üretimi bulunan şirketlerin prim üretim rakamlarını www.tsrsb.org.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Zirve öğle yemeğinin ardından Dört Büyükler Sektör Paneli ile devam etti.  Bilgi Üniversitesi- Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisans Program Direktörü Roy Manukyan, PwC – Danışmanlık Departmanı Sorumlu Şirket Ortağı Engin Alioğlu, EY – Danışmanlık Hizmet Hattı Lideri – Selim Elhadef, KPMG- Vergi Departmanı Partnerı- Ayhan Üstün ve DELOITTE – Denetim & Yetenek Partneri Özlem Gören.

Panel, GençİK cıların enerjisini biraz düşürdü.  Roy Manukyan’ın modaratörlüğündeki panelde net olarak verilen bir mesaj yoktu. Konuşmacılar kendilerini sürekli anlatmaktan ziyade katılımcılara, öğrencilere hangi mesajı vermeliyim? neler önerebilirim? sorularını düşünerek konuşsalardı keşke. Kısık seslerle kişisel deneyimlerin mesleki terminolojilerin fazla kullanılarak anlatıldığı bir paneldi. Öğrencilerin bir şeyler öğrenebildiği bir panel olmadığını düşünüyorum.  Tâ ki ik blogger arkadaşlarım Ali Bey ve Zuhal Hanım soru sorana kadar.

Konuşmacılar, Y kuşağının her konuda çok sabırsız olduğunu söyledi ve bloggerlardan eleştiriler aldı 🙂 Kendi açtıkları konuyu panel konuşmasının dışında olduğunu vurgulayıp konuyu kapattılar. İK Bloggerı Zuhal Aslan’ın bu konuda özellikle düşüncelerini  yazacağını düşünüyor,paneli burada noktalıyorum.

Denge Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ali Keydal ile fırsat yaratma ve fırsatları değerlendirme konulu oturumun mesajı netti. Eğitim şart ama sadece eğitim yeterli değil kendini,yeteneklerini geliştir!
Denge Holding’te işe alımı kararlaşan herkesle görüştüğünü çünkü o kişiyi ailesine kattığı yeni birisi olarak gördüğünü belirtti. Sebat etmenin çok önemli olduğunu gençlere öğütledi. Hatta, işe başlayan birisinin emekli olana kadar o kurumda olmasının doğru olduğu inancında. Yeni işe giren bir çalışana ilk tebriğini hayırlı olsun değil, inşallah emeklilik pastanı burada birlikte keseriz cümlesiyle olduğunu söyledi.
Günümüzde artık tek bir kurumda emekli olana kadar çalışmak ne kadar gerçekçi orası tartışılır.
Genç İK Zirvesi’ne davet eden başta Recep Asar olmak üzere organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.