Yeni Mezun İş Ararken Nasıl Bir Adım Öne Geçer?

Mezuniyet dönemi başladı. Geçen yıl bu zamanlar ben de elinde özgeçmişi ile yeni mezun olarak  iş başvurularında bulunuyor, mülakatlara gidiyordum. Bu süreci birkaç ay önce bitirmiş birisi olarak yeni mezun arkadaşlarıma önerilerim var.

Arama motorlarında yüzlerce özgeçmiş örnekleri , örnek mülakat soruları ve cevaplarını izledin, kurumların sosyal medya hesaplarını gözden geçirdin ve ik bloglarını okuyup tüyolar aldın. Başvurduğun kurumlarda görüşme davetleri de almaya başladın. Kendini artık hazır hissettiği düşünüyorsun. İşte tam da bu aşamada tüm mezunların kendilerine sormalarını istediğim sorularım var:

  • Özgeçmişin başvurduğun, başvurmak istediğin işlere uygun mu?
  • Yapacağın işler için özgeçmişinde hangi donanımlara sahip olduğunu yazdın mı ?
  • Mevcut durumunla başvurduğun pozisyona ve firmaya neler katabilirsin?
  • İlgi alanlarının ve değerlerinin farkında mısın? Farkındaysan başvurduğun işle ilişkili mi?
  • Her gün gideceğin bir kurumun senin kariyerine, geleceğine neler katmanı istiyorsun? Başvurduğun firma ve pozisyon gelecek beklentilerine karşılık veriyor mu?
  • Gerçekleştirmek istediğin projelerin var mı? Var ise başvuruda bulunduğunuz,görüştüğün firma yeni önerilere, fikirlere açık mı?

Şimdi ne düşünüyorsun? Mülakata gitmeye ya da yapılan iş teklifini kabul etmeye hazır mısın?

Unutmayın ki nereden, hangi bölümden mezun olduğunuz, nerelerde staj yaptığınız ya da çalıştığınız, hangi sertifikalara sahip olduğunuzu yazan özgeçmişiniz o ilana başvuran yüzlerce başvurudan sadece biri. Bu süreci yakın zamanda bitirmiş biri olarak, saydığım sorulara kendinizi tanıyarak vermiş olduğunuz cevaplarınız sizin farkındalığınızı ve diğer adaylardan farklılığınızı ortaya çıkaracak ön yazı yazmanızı ve ön görüşmeye davet almanızı sağlayacağından eminim. Sorduğum sorulara cevap ararken swot analizini yapın. Önceliğiniz, kendinizin farkında olmak olsun. Özgüveniniz ve geleceğiniz ancak kendinizi tanımaktan ve bilmekten beslenir. Ne istediğini bilen, hedeflerine nasıl ulaşacağına dair adımlarını belirleyebilenler, vizyona sahip, yaratıcı ve yenilikçi olanlar ancak geleceklerini tasarlayabilirler. Mülakatlarda ellerinde ki özgeçmişiniz ile geleceğinize yön verecek yolculuğa başlayacak sizsiniz. Sadece tasarımı güzel olan bir özgeçmiş hazırlamak sizi bir adım öne geçirmez. Kendinizi tanımanız, hedeflerinizi ve beklentilerinizi bilmeniz  buna göre oluşturduğunuz öz geçmişiniz mülakatta kalıplaşmış cevaplar değil, kendi cümlelerinizle soruları yanıtlamanız gerekir. Böylece hem istediğiniz işi yapmaya başlarsınız hem de çalışan bağlılığını yükseltmeye çalışan insan kaynakları uzmanlarına yardımcı olmuş olursunuz.

Bu yazının yeni mezun arkadaşlarıma farkındalık yaratması ve faydalı olması dileğimle…

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.