X VE Y KUŞAĞI SINIFLANDIRMASI NE KADAR DOĞRU?

bbc64-imagesYapılan her zirvede konuşmacılar inatla bize, bizi anlatmaya çalışıyor. Oysa gündem sadece kuşaktan ibaret değil! İK gündemine ve geleceğine dair merak ettiklerimiz var. O konular ne yazık ki merak olarak kalıyor.  Gittiğim zirvelerde oturum aralarında çoğu konuşmacı ile kısa bir tanışma faslı geçirdim. Genellikle çoğu bizimle iletişim kurmak yerine üç vakte kadar başımıza ne geleceğini anlatıyor. Kartını vererek konuşmasını noktalıyor. Dinlemek yerine konuşmacı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

Sadece zirvelerde değil, sosyal medyada da kuşak meselesi aldı başını gitti. Oysa asıl mesele kuşak değil, iletişim problemi. Dinlediğim çok az insan gerçekten gençlerin gelecekten ve iş hayatından beklentilerini anlamış. 2 yıldır bu konunun üstüne bu kadar fazla gidildikten sonra hala uzaydan gelmişiz gibi davranılıyor. Ey, X kuşağı korkma! Biz dostuz. demek geliyor içimden. Tecrübeleriyle bize iş yaşamında yol gösterecek değerli büyüklerime şunu sormak geliyor içimden: Gerçekten bizimle çalışmak istiyor musunuz yoksa ötekileştirmek, kendinizin vazgeçilmez olduğunu ispatlamak (koltuk savaşı) için mi uğraşıyorsunuz?

Kimse de yaptığı kongrelerde, biz Y kuşağından kişileri de çağıralım, onlar da yöneticilerinden beklentilerini, yaşadıkları  zorlukları ve çalıştıkları kurumda yaptıkları yenilikleri, uygulamaları anlatsın demiyor. Biraz sitem dolu bir yazı oldu ama Y kuşağı diye gördükleri bizleri en azından kendi adıma bu yazıyı yazmaya ihtiyacım vardı. Mehmet Erkan’da bu ay ki yazısında konuyla ilgili çok güzel  bir mektup yazmış. http://www.dijimecmua.com/flash/index.php?id=9209 linkinden ulaşabilirsiniz. Okumanızı rica ederek yazımı sonlandırıyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s