ULUSLARARASI İK KALİTE STANDARDI INVESTORS IN PEOPLE (IIP)

Kurumlar bulundukları sektörde rekabet içinde oldukları diğer kurumlardan daha önde ve başarılı olmak, dar boğazdan kurtulmak için çalışanlarına odaklanmaları ve değer vermeleri gerektiğinin farkında. Çalışanlarına yapacağı yatırımlarla farklılığını ortaya koyan firmalar bunun geri bildirimini çalışanların verimliliğinde ki artışla alıyor. Çalışan verimliliğinde ki artışın yanı sıra kurumun gücü ve itibarı da artıyor. Peki bir kurumun çalışanına yaptığı yatırımlar ve aldığı sonuçlarla rekabet gücü ne durumda?

Bu hafta sizlere kurumların performansının insan kaynakları ile geliştirilmesini yöntem olarak benimseyen uluslararası insan odaklı bir standart olan IIP’dan (Investors In People) bahsetmek istiyorum. IIP (Investors In People-İnsana Yatırım Yapanlar), kurumun çalışanlara ve insan kaynaklarına yönelik uygulamalarda başarılı olup olmadığı, daha iyi nasıl olabileceği, rekabet gücünü görebildiği, kıyaslama yapabileceği tek standart. Aynı zamanda kurum stratejileri ve insan kaynakları stratejisinin paralelliğini sağlayan önemli bir süreç iyileştirme aracı.

IIP’nin uygulamaları konusunda eğitimci olan Luciano Barbera, “IIP standardı insana yatırım yaparak, şirketi daha verimli çalışır hale getiriyor. Şu anda İngiltere’de her üç kişiden biri bu standardın geçerli olduğu bir organizasyonda çalışıyor.  IIP’ı bireysel eğitim ve gelişim hedeflerinin kurumsal hedeflerle örtüşmesi için pratik bir yöntem.” olduğunu söylüyor. Barbera, “IIP standardına ulaşan firmalarda çalışan insanlarda işine sevgi yüzde 94 seviyesindeyken, diğer şirketlerde yüzde 37. Bunun yanı sıra, IIP uygulayan firmalarda işe güven yüzde 82, iş arkadaşlarıyla iyi geçinme yüzde 92, işe katkı hissi yüzde 57 iken IIP’yi uygulamayan firmalarda sırasıyla bu oranlar, yüzde 42, yüzde 37 ve yüzde 3 düzeyinde.” olduğunu belirtiyor.

IIP standardına sahip olan kurumlar daha yüksek performans için insana yatırım yapmayı üstleniyor. İngiltere’de binlerce kuruluş, rekabet gücünü ve performansını artırdığı için IIP sertifikasına sahip. Türkiye’de bu sistemi uygulayan firmalar: JTI Türkiye (ilk firma), Garanti Bankası, Akenerji, Borusan, Pfizer, Avea, Turkcell ve MCT Danışmanlık Şirketi. IIP’ın Türkiye temsilcisi MCT Danışmanlık Şirketi’dir.

planla-uygula-değerlendir

IIP standardına sahip bir kuruluş olmak 12-18 aylık bir süreçten ve üç aşamadan oluşuyor.

  1. Planlama: Kurumun performansını insan kaynakları aracılığıyla artırmak için tanımlanmış etkin stratejiler geliştirilir. Kurumun hedeflerine ulaşması için öğrenme ve gelişim planlaması yapılır.
  2. Uygulama: IIP, kurumun performansını insan kaynakları aracılığıyla artırmak için harekete geçer. Kurum içi IIP Proje Ekibi kurulur.
  3. Değerlendirme: Çalışanlara yapılan yatırımların kuruluş performansı üzerindeki etkileri değerlendirilir.

Süreç tamamlandıktan sonra kurumlar 3 yılda bir değerlendirmeye alınıyor ve gelişimleri takip ediliyor. Sonuç olarak, IIP’ı kurumun ik yönetiminde ne durumda olduğunu görme ve çalışanlarına yatırım yapan bir kurumun sahip olduğu stratejik bir araç olarak değerlendirebiliriz.

Yararlanılan Kaynaklar: www.investorsinpeople.co.ukwww.iipturkiye.com http://www.capital.com.tr/insan-kaynaklari/insana-yatirima-global-standart-haberdetay-861

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.