İş Ararken Neler Yapılmalı? Anket Sonuçları

imagesÜniversiteyi 3.5 yılda tamamlayanlar için iş fırsatı yakalama dönemi başladı. Bu nedenle yeni mezun olan ve mezun olma yolunda hızla ilerleyen arkadaşlarımın yoğun isteği üzerine “İş Ararken Neler Yapılmalı?” sorusu ile bu hafta bir anket çalışması hazırladım.

Mülakata çağrılmak için sizce en önemli faktör hangisi diye sorduğum soruya katılanların yüzde 65’i başvurulan pozisyonla ilgili staj veya proje deneyimine sahip olunması gerektiğini, yüzde 19’u da kurumda çalışan bir tanıdığın olmasını önemli olduğunu düşünüyor. Deneyim bence de mülakata çağrılmada en önemli faktör ancak hemen ümitsizliğe kapılmayın iş hayatına atılacak yeni mezunlar için yetiştirilmek üzere olduğunu belirten binlerce ilan da var.
İş fırsatı yakalamaya çalışan mezunların sizce hangi kaynakları kullanması yeterlidir diye sorduğum diğer anket sorusuna katılanların yüzde 51’i  iş arama sitelerini (kariyer.net, yenibiriş, secretcv, linkedin gibi) aktif olarak kullanmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Kariyer sitelerinden iş aramaya başladıysanız başvurduğunuz ilana özgeçmişinizi gönderirken neden başvuruda bulunduğunuzu ve kuruma neler katabileceğinizi anlatan kısa ve net bir ön yazı yazmanızı da tavsiye ederim. 
Katılanların yüzde 16’sı ilanlara başvurduktan sonra bir de kurumlara gidip genel başvuru formu doldurmanın gerekli olduğunu düşünüyor. Bir ilana binlerce aday başvuruda bulunuyor bu nedenle çoğu aday ilana başvurduktan sonra kurumlara gidip başvuru formu da doldurmanın gerekli olduğuna inanıyor. Başvuruda bulunacağınız kurumu önceden arayıp elden başvuru kabul edip etmediklerini öğrenmenizi ve ona göre gitmenizi tavsiye ederim. Bazı kurumlar sadece internet üzerinden başvuru kabul ediyor. Bu devrede iş, sizin güçlü bir özgeçmiş ve ön yazınıza kalıyor.
Umarım bu anket çalışmam sizlere faydalı olmuştur. Katılan herkese teşekkür ederim.
                    image
image
Reklam

İş Ararken Neler Yapılmalı? Anket Sonuçları’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.