İş Ararken Sosyal Medya Kullanımı

Adaylara ulaşmak, işe alım sürecini hızlandırmak ve adaylar hakkında bilgi edinmek için kurumlar sosyal medyayı kullanıyor. Özellikle birkaç yıldır üniversitelerde yapılan zirvelerde kurumlar artık sosyal medya hesapları aracılığıyla çeşitli çekilişler yapıyor, öğrencilere video mülakat deneyimi yaşatıyor, konuşmacılar selfie çekmeden sahneden inmiyor. Kurumlar sosyal medyanın gücünün farkında. Peki adaylar işverenlere, işverenler de adaylara hangi sosyal medya araçlarını kullanarak ulaşıyor?

Sosyal görüntüleme şirketi Reppler, geçtiğimiz yıllarda 300’den fazla işe alım uzmanıyla görüşmeler yapmış. Araştırmanın amacı, adayların sosyal ağlarda ki davranışlarının işe alım kararlarında nasıl bir rol oynadığını anlamak ve işe alım uzmanlarının bu incelemeyi ne zaman ve nasıl yaptığını öğrenebilmek. Görüşmeler sonucunda işe alım uzmanlarının %90’dan fazlası adayları sosyal ağlarda incelediği ortaya çıktı. En çok kullandıkları sosyal ağlar: Facebook (%76), Twitter (%53) ve Linkedln (%48). İşe alım uzmanların %47’si bir başvuruyu aldıktan sonra bu incelemeyi yaptığını belirtirken %27’si adayla görüşme yaptıktan sonra baktığını belirtiyor.

Screen-Shot-2014-02-06-at-16.47.50

Geçen yıl, Adecco firması 17,000 iş arayan ve 1,500’den fazla işe alım uzmanıyla iş arama ve işe alım için sosyal medyanın kullanımıyla ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda adayların iş aramak için sırasıyla Linkedln (%53), Facebook (%19), Twitter (%8) kullandığı ortaya çıktı.

1

İş arayanlara yöneltilen “İşe alan birisi sosyal medya platformundaki profiliniz üzerinden sizinle hiç iletişime geçti mi?” sorusuna katılımcıların %53’ü evet yanıtını verdi. Bununla birlikte sosyal medyayı iş aramak için kullananların genellikle Linkedln’i tercih ettiği ortaya çıktı.

adecco6

Yenibiris.com tarafından yapılan anketlerde işverenlerin %54’ü adayları sosyal profillerinden fark edip görüşmeye davet ettiklerini belirtmiş. İşte anket soruları ve sonuçları:

İşe başvuranların sosyal ağ hesaplarına bakıyor musunuz? (Katılımcı sayısı: 817)

Evet, genellikle  % 52           Bazen  % 15           Hayır  % 33

Paylaşımlarınıza işverenlerin bakacağını düşünüyor ve dikkat ediyor musunuz? (Katılımcı sayısı: 6660)

Evet  % 37           Hayır   % 63

Araştırma sonuçları bize sosyal medyanın yeni iş piyasası olduğunu ve olmaya devam edeceğini açıkça göstermektedir. Bu nedenle yeni mezun arkadaşlarıma birkaç önerim var.

* İş başvurularına başlamadan önce kendinizi arama motorlarında aratmayı ve isminizle ilgili bağlantılara göz atmayı ihmal etmeyin.

* Linkedln profiliniz, işverenler tarafından görüntülenmekte. Bu nedenle profesyonel bir profil fotoğraf koymanızı,etkili bir özgeçmiş oluşturmanızı ve bu doğrultuda iş dünyası, kişisel gelişim vb. konularla ilgili içerik paylaşmaya özen göstermenizi öneririm.

* Facebook profil fotoğrafınızı ve hakkında kısmını güncel tutmanızda yarar var. Facebook hesabınızı sadece arkadaş çevrenizi eklemek için değil, aynı zamanda firmalarla ilgili sayfalara ulaşmak için kullanın.

Yararlanılan Kaynaklar: http://www.jobvite.com/http://www.adweek.com/http://www.dohire.net/ , http://sosyalmedya.co/https://blog.microsoft.com.trhttp://www.adecco.com.tr/tr-TR/Pages/GlobalSosyalMedyaAnketSonu%C3%A7lar%C4%B1.aspxhttps://blog.microsoft.com.tr

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.