Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genç Profesyoneller ekibinden ik’cı arkadaşlarımla buluştum. Keyifli geçen sohbet sırasında iş başvuruları ve özgeçmiş hakkında da konuştuk. Malum yeni mezun dönemi geldi çattı. Birçok sitede özgeçmiş ve mülakat gibi konularda yüzlerce yazı var. Mutlaka araştırıp okumalısınız. Ben 2013’te yeni mezunken öyle yaptım ve özgemişimi beğenen birçok ik uzmanı ile tanıştım. 🙂

Ben yeni mezunken nelere dikkat ettim ve ik’cı arkadaşlarımla sohbet ederken ik’cılar özgeçmişte nelere dikkat ediyor konuşurken bu konuda sizler için bir kontrol listesi hazırlamaya karar verdim.

İşte kontrol listesi:

1.  Özgeçmişine ve kariyer sitelerine son bir yıl içinde çektirdiğin, profesyonel imaj sergilediğin bir fotoğrafını koymalısın.
2.  Kişisel bilgiler kısmına önce telefon numaranı, mail adresini sonra adres, doğum tarihi ve ehliyet vb. bilgilerini yazmalısın.
3.  Eğitim bilgileri, Staj, İş, Proje deneyimlerini ters kronolojik sıra ile belirtmelisin. Sondan başa!
4.   İş, proje ve staj kısmında iş tanımlarını madde madde yazmalısın.
5.   İş tanımına yaptım, çalıştım diye bitirmemelisin. Onun yerine yapıldı, çalışıldı ifadeleri kullanmayı tercih etmelisin.
6.   Özgeçmişinde bir yıl boşluk varsa bunun nedenini ön yazında mutlaka belirtmelisin. Aradaki zaman işe alımcıyı adayı çağırma konusunda tereddüte düşürebilir. Bu nedenle ön yazı hayat kurtarır!
7.   Staj tecrüben az ise üniversitede yaptığın faaliyetleri, çalıştığın alanları yazmalısın. Kulüp faaliyetleri veya yer aldığın sosyal sorumluluk projelerini mutlaka belirtmelisin.
8.   Özgeçmişinde ve ön yazında Calibri ya da Times new roman gibi kolay okunan yazı tipi ve yazı boyutunu seçmelisin.
9.   Yazım hatası yapmamalısın. Birkaç kez kontrol et. Hatta birine de kontrol ettirmeyi ihmal etme.
10.  Özgeçmişinde yabancı dili iyi diyerek bırakmamalısın. Gittiğin kursun adını, bitirdiğin tarihi ve seviyeni mutlaka yazmalısın. Ya da TOEFL,IELTS,YDS sınavlarından birine girdin mi? Girdiysen puanını mutlaka belirtmelisin.
11.   Bilgisayar bilgisi kısmına tek tek word, excel, powerpoint, outlook,access yazmana gerek yok.  Ms Office 2010 yazman yeterli olacaktır. AutoCad gibi başka programlarda biliyorsan yazmalısın. Programlarla ilgili bir kursa/eğitime gittiysen yazdığın programların yanına kurs bilgini eklemeyi unutma.
12.   Alanınla ve kariyer hedeflediğin alanla ilgili gittiğin seminerleri, aldığın eğitimleri ters kronolojik sıra ile birkaç cümle açıklayarak yazmalısın. Hangi kurum? Kaç gün? Kim eğitimi/semineri verdi? belirtmelisin.
13.   Hobilerden kitap okumak, müzik dinlemek güzel de hangi tarz müzik dinlemeyi seversin? Hangi türde kitaplar okursun? Sinemaya ne sıklıkta gidersin? Her gün hangi sporu yaparsın? Diye sorarlar insana.
14.  Referanslar kısmına üniversitede proje danışmanlığını yapan hocanı, staj yaparken bağlı çalıştığın uzmanı koymayı ihmal etmemelisin.  İstenildiği takdirde verilecektir yazısı yazman hoş ama boş bir satır kaybı yaratacaktır.
15.   Özgeçmişini pdf olarak kaydedip kariyer sitelerine koymayı ihmal etmemelisin. Örneğin kaydederken ceren bandirma  ozgecmis.pdf olarak kaydedebilirsin.

Özgeçmişinizi oluşturduktan sonra ya da güncellerken son kez kontrol listesine bakmayı ihmal etmeyin. İyi hafta sonları!

İlgili Diğer Yazılar:

https://cerenbandirma.wordpress.com/category/yeni-mezunlara-oneriler/

https://cerenbandirma.wordpress.com/2015/01/17/anket-sonuclari/

Yararlanabileceğiniz Kaynaklar:

http://www.kaynagiminsan.com/category/kaynagim-insan-tv/

http://yetenekyonetimi.blogspot.com/2014/08/kariyer-siteleri-uzerinde-cv.html

https://blog.bsh-group.com.tr/BlogDetay/71

http://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/cv-hazirlarken-nelere-dikkat-etmeliyim/933/

Reklamlar

2 thoughts on “Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s