DENİZBANK’TA YAŞAM

Hepinizin ilgiyle takip ettiği İK Bloggerları Şirketlerde Projesi’nde son aşama bloggerların şirket ziyaretleriydi. Ben de DenizBank’la yapılan eşleşme sonucunda 15 Temmuz Cuma günü Gayrettepe’de yer alan DenizBank Genel Müdürlüğü’ne gittim. İK İşe Alım ve Kariyer Yönetimi Bölüm Müdürü Sertaç Güngördü ve İK İşveren Markası ve Yetenek Yönetimi Yönetmeni Aleksandra Fomina  ile keyifli bir görüşme gerçekleştirdim. DenizBank’ın çalışanlarına ve adaylara sunduğu olanaklar neler? Nasıl bir çalışma ortamı var? Merak ettiğiniz her şey bu yazıda!


“Çocuklarımızın da çalışmak istediği bir kurum yaratma” hedefi olan DenizBank,  İK ekibi ile bu hedefi gerçekleştirmek için tutkuyla çalışıyor. Bu hedef, işveren markasının da çatısını oluşturuyor.

Bu kapsamda atılan en önemli adımlardan biri 2008 yılında kurulan Deniz Akademi. Kurum kültürünü yaygınlaştırmak, liderlik okulu olmak ve DenizBank’ın kaptanlarını içeriden yetiştirmek için kurulmuş. Sadece kariyer gelişimi değil, kişisel gelişime de katkı sağlamak için öğle arası seminerleri, yazarlarla söyleşi ve imza günleri, hobi atölyeleri ve aile aktiviteleri yapılıyor. Çiçek Tasarım Atölyesi’nden Aikido Workshop’una kadar geniş yelpazede etkinlikler düzenleniyor. Birçok aktiviteyi Periscope hesaplarından cerenbandirma.wordpress.comtakipçileriyle paylaşıyorlar. Bununla birlikte DenizBank, çalışanlarının çocukları için de tiyatro etkinliği ve çeşitli eğitimler veriliyor. Mayıs ayında Deniz Akademi’de çocuklar için Maker Çocuk Atölyesi’ni gerçekleştirilmiş.  5-7 yaş Kodlama, 7-9 yaş Kodlamaya Giriş, 10-11 yaş Boyutlu Yazıcı, 11-14 yaş Arduino ile elektronik dünyaya giriş  çalışmaları yapılmış.

Deniz Akademi’de yapılan eğitimlerin yanı sıra DenizBank’ın tüm faaliyetleri ve haberleri 81 ilde çalışan Denizcilere Deniz TV ile ulaşıyor. 2009’da kurulan ve finans sektörünün ilki olan Deniz TV, çalışanların performansına, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve motivasyonu artırmak amacıyla kurulmuş. DenizBank çalışanlarının ve stajyerlerinin hikayelerini ve DenizBank’ta çalışma ortamını Deniz TV tarafından hazırlanan videolar ile sosyal medyadan öğrenebiliyorsunuz. DenizBank’ta son zamanlarda yapılan bana göre en dikkat çekici kurum içi program, Bilakis ismini taşıyan Tersine Mentorluk Programı. Bu program ile, kariyerlerine yeni başlamış 1990 ve sonrası doğumlu 39 genç DenizBank çalışanı, üçer kişilik gruplar halinde tüm İcra Komitesi üyelerine gençlerin beklentileri ve güncel trendler ile ilgili mentorluk yapıyor.

Dünyanın en inovatif bankası seçilen DenizBank, çalışanlar için “Denizde” mobil uygulamasını geliştirmiş. Uygulama, Denizde Yaşam, Denizde Gelişim ve Denizde Kariyer olarak üç başlık altında toplanmış bilgileri ve duyuruları Denizcilere sunuyor. Uygulama ‘Nabız’ özelliği ile çalışanların memnuniyet ve duygu durumunu sorduğu sorularla anlık takip edebiliyor ve geri bildirim alabiliyor. Bununla birlikte çeşitli kampanya duyuruları bu uygulamada yer alıyor. DenizBank’ta performans, terfi, atama, tayin, izin gibi her işlem elektronik akışlarla yürütülüyor. Çalışanların bu bankayı tercih etmelerinin sebeplerinden biri, DenizBank’ta sunulan kariyer olanakları ve gelişim fırsatı. DenizBank, çalışanlarına Sabancı Üniversitesi Executive MBA ve Bahçeşehir Üniversitesi Kurumsal MBA programlarına katılma fırsatı sunuyor.

DenizBank, Deniz Kulüp’ün düzenlediği çeşitli organizasyonlarla (Geleneksel DenizBank Bowling Turnuvası, doğa gezileri, tiyatrolar, açık hava konserleri, futbol maçları, tekne gezileri vb.) çalışanlarla güçlü iletişim ortamı yaratmaya önem veriyor. DenizBank Genel Müdürlüğü binasında çalışanların her türlü ihtiyacı düşünülerek Deniz Çarşı kurulmuş. Kuaför, kuru temizleme, spor salonu, kitabevi ve daha birçok şey Deniz Çarşı’da Denizcilere sunuluyor.

İşte Deniz’de yaşam videosu!

Yeni fikirlere açık olan DenizBank, bir süredir sosyal medyada konuşulan güzel bir fikre imza attı. DenizdeKariyer Instagram hesabını belirli periyotlarla çalışanlar (stajyerden GMY seviyesine kadar) yönetiyor.  DenizBank’ta kendi kariyer ve yaşam hikayelerini anlatan çalışanlara merak ettiklerinizi mesaj yoluyla sorabiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde DenizdeKariyer hesabının takipçileri; banka çalışanlarını tanıma, çalışma ortamlarını onların gözünden görebilme, merak ettikleri konulara samimi  cevaplar alma fırsatı buluyorlar. (Aleksandra Fomina’nın bu fikri sonrası DenizdeKariyer Instagram hesabı takipçi sayısı hızla artmış.)

Sosyal medyayı etkin kullanan İK ekibi, sosyal medyadan işe alım oranlarını geçen yıla göre %20 artırmış.

cerenbandirma.wordpress.com (2)

2012 yılında açılan DenizBank LinkedIn sayfası ve Twitter DenizBank İK hesabından sonra, 2013 yılında da Facebook’ta DenizBank İnsan Kaynakları sayfası açılmış. Facebook’ta DenizBank, “Alesta” uygulamasıyla genel yetenek sınavının simülasyon örneğini adaylara sunuyor. Böylece adaylar kendilerini bekleyen genel yetenek sınavı hakkında bilgi ve deneyim sahibi oluyor. http://kariyer.denizbank.com/ sitesinde yer alan Deniz’de Kariyer sayfasında sizi bekleyen işe alım süreçleri ile ilgili açıklayıcı bilgiler yer alıyor. İşe alım verimliliğini artırmak adına, İstanbul hariç tüm illerde deneyimsiz adayların işe alım süreçlerinde Video Mülakat (Yuzyuzeyiz.biz) görüşmeleri uygulanıyor. Bunun dışında Facebook sayfası üzerinden gençlere meslek seçimine katkı sağlamak amacı ile online bankacılık simülasyon oyununu geliştirilmiş. Facebook DenizBank İnsan Kaynakları sayfasından oynanabilen oyun; kullanıcılara, farklı bankacılık görevlerini deneyimleme şansı sunuyor. Oyunu oynayanlar; hem bankacılık mesleği hakkında var olan bilgilerini ölçebiliyor, hem de şube hayatını oyun platformu üzerinden öğrenmiş oluyor. Eğlenirken öğrenmeyi amaçlayan Game of Bankers , oyunculara bilgilerini test edebilecekleri beş ayrı görevi tanıma fırsatı sunuyor. Kullanıcı; Gişe Görevlisi, KOBİ Bankacılığı Portföy Yöneticisi, Bireysel Bankacılık Satış Yöneticisi, Ticari Bankacılık Portföy Yöneticisi ve Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticisi görevlerinde kendini deneyerek şube müşterilerine hizmet veriyor. Oyun, soru-cevap şeklinde ilerliyor ve cevabınıza göre senaryo değişebiliyor. Oyunda bazı sorular insan ilişkileri ve ikna becerisi bilgisi gerektirirken, diğerlerinde mali analiz, kredi, sektör bilgisi gibi teknik bilgiler yer alıyor. Yüksek puan alarak kategorileri başarıyla tamamlayan oyuncular çıraklıktan şube müdürlüğüne terfi ederken, düşük puan alanlar oyunu tekrar oynayabiliyor.

İK Bloggerları Şirketlerde projesini hayata geçiren Artemiz Güler, Ayşe Kirman, Ezgi Feda ve Burçin Şoray Erdağ’a, projede yer alan DenizBank’a, Aleksandra Fomina ve Sertaç Güngördü’ye teşekkür ediyorum.

Reklam

DENİZBANK’TA YAŞAM’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.