25.Peryön Kongresi

25. Peryön İnsan Yönetimi Kongresi’ne ilk günü katılma fırsatım oldu. Bu yıl kongrede katıldığım oturumlardan en beğendiğim “Biz Geliyoruz Lütfen Çekilmeyin” oturumuydu. Katılımcılar Leyla Alaton, Filiz Bikmen ve Melek Pulatkonak’tı.
Oturumda Türkiye’nin kadın iş gücü katılımından bahsedilerek giriş yapıldı. McKinsey Women Matter araştırmasına göre Türkiye’de kadın işgücü katılım oranının %30 olduğu açıklandı. World Economic Forum’un her sene yayınladığı Küresel Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde 2016 yılında 144 ülke içinde Türkiye 130’uncu sırada. Aynı zamanda OECD ülkeleri arasında kadının işgücüne katılım oranı en düşük olan ülkeyiz. Hal böyle olunca oturumda bu durum masaya yatırıldı. Türkiye’de istihdam, kadın-erkek sorumlulukları, ebeveyn sorumlulukları ve cinsiyet eşitliği konuları ile ilgili katılımcılar görüşlerini paylaştı.

p

Esas Sosyal’in kurucusu Filiz Bikmen, yeni mezun gençler için ile oluşturdukları İlk Fırsat programından bahsetti. Üniversite mezunu gençlerin, fırsat eşitsizliği ile karşı karşıya kalıp, ortalama 13 ay işsiz kaldıkları bir ülkede bana göre başarılı bir işe imza atmışlar.
İlk Fırsat , üniversiteden yeni mezun gençlerin okuldan işe geçiş sürecinde STK’larda 1 yıl boyunca çalışarak deneyim kazanmalarını destekleyen bir program. Esas Sosyal tarafından desteklenen STK’larda çalışan gençler 12 ay tam zamanlı çalışıp, İlk Fırsat Akademisi kapsamında söyleşiler, eğitimler ve mentorluktan oluşan desteklerden de yararlandıklarından bahsedildi.
TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak mutlu bireyler için kadın-erkek eşitliğinin önemine değindi. Özellikle ebeveyn sorumluğunu konusunda Türkiye’de sadece  kadına yüklenilmesinin hiç adil olmadığını birkaç güzel yaşanmışlıkla katılımcılarla paylaştı.
Leyla Alaton, iş hayatında cinsiyetin olmadığını savunarak iş hayatında hatalardan ders almanın, başkasını suçlamadan önce kendini sorgulamanın, kendinde hatayı aramanın önemine değindi.

İş hayatında kadınların çekişerek birbirlerinin enerjilerini sarf etmemelerini, o enerjiyi daha verimli kullanmalarını tavsiye etti.  Bir de Linkedln’in verimli kullanılması gündemindeydi. Yıl olmuş 2017 (2018’e bir adım kala) hala Linkedln profili olmayan, girmeyen var mı? Bilmiyorum ama Türkiye’de Linkedln’i hangi amaçla kullandığımızı iş hayatında olupta hala bilmeyen, başka amaçlarla kullanmaya çalışanlar var.

Leyla Alaton sence nasıl bir kadın derseniz enerjisi yüksek, iş hayatında cinsiyetin olmadığına inanan, mentoruna vefalı ve assertive (iddialı) bir kadın. 😉

Kongre ile ilgili katılımcıların paylaşımlarını sosyal medyada #peryonkongre etiketi ile okuyabilirsiniz.

Reklam

25.Peryön Kongresi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.