Değişimin Yolu: Kaizen

2020! Hem dünya hem de ülkemizde o kadar kötü haberlerle ve gelişmelerle geldin ki… Çoğunluğun yazıp çizdiği gibi kötü olayların yarattığı olumsuzluklardan bahsetmeyeceğim. Aksine bu sürecin bize olumlu yöndeki katkılarına ve yeni yılda gerçekleştirmek istediğiniz hedefleriniz için uygulayabileceğiniz bir teknikten bahsedeceğim.

2020’de yaşadığımız süreçler, bize kendimize dönüp iç muhasebe yapmamızı, kriz ortamında nasıl davranmamız gerektiğini ve gelecek için yaptığımız planları değiştirtip an’da, bugünde yaşamayı öğretti. İnsanlar uzun bir zaman sonra ilk defa ortak bir konuda kaygı duydu. Pandemiden önce birisi önemli bir hastalığa yakalandığında empatiden yoksun cümleler sürekli söylenirdi. “Aynısını benim akrabam yaşadı bir şey olmadı.” “Bu ne ki? Bende bir sürü hastalık var.” demeyi bırakıp birine Covid-19 teşhisi konulduğunda empati kurulmaya başlandı. Çünkü bu hastalık çok bulaşıcı ve herkesin hayatının tam merkezinde. Aynı teşhis konulan, hafif/ağır süreci atlatan, kayıplar yaşayan milyonlarca insanız artık.  

Empati kurma ile birlikte birçok kavramı uygulamayı öğrendik. Mesela hayır diyebilmeyi. Kendimiz için hayatın değerli olduğunu, ölüm korkusunu hissedince hayır demeyi, bana yaklaşma demeyi, benim hayatım daha öncelikli demeyi, davet geldiğinde hayır demeyi… Ben de kendi hayatımın düzeninde istemediğim şeyler için sık dişini, sabret demek yerine hayır demeyi ve vazgeçmeyi tercih ettim.

Stresi veya kaygıyı yönetmeyi ve değişen koşullara adapte olabilmek için daha çok esnek olabilmenin önemini fark ettik. Bunun için bazı yeni alışkanlıklar, beceriler kazanmaya başladık. Mindfulness pratikleri, meditasyon ile rahatlama, daha sağlıklı beslenme, evde yapabilecek yeni hobiler, online buluşmalar, mücbir sebepler… Kendimizden başlayan değişimler evlerimize de yansıdı. Belki sadece mobilyaların yerini değiştirerek, kitaplığı düzenleyerek, yeni kırlentler alarak evlerin havasını değiştirdik.

Özetle 2020, zorlukların içinde hem kendimizi hem de etrafımızı yeniden gözden geçirip yenilendiğimiz bir dönemi başlattı. 2020’nin başında kurduğumuz hayaller için yazdığımız büyük hedeflerin çoğu gerçekleşemedi. Bu nedenle 2021 için yenilenmeye devam etmemek, hedefler koymamak, inancı kaybetmek olmaz. Hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için uygulayabileceğiniz basit bir tekniğini sizinle paylaşmak istiyorum. Yazacağım bu tekniğin adı: Kaizen. (Kaizen kai değişim, zen ise daha iyi anlamına gelir.) Kaizen, sürekli iyileştirme yapmaktır ve iyileştireceğiniz alana yönelik küçük adımlar atmanızı ister. Bu yıl için yazacağınız hedefleri Kaizen tekniği ile gerçekleştirebilirsiniz.  Yapacağınız şey kendinize şu soruyu sormak: Hedefime ulaşmak için atabileceğim en küçük adım nedir?  Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için atabileceğiniz en küçük adım her ne ise bunun cevabını, ilk kaizen hareketinizi hedefinizin yanına yazın.

Mesela hedefiniz sağlığınızla ilgili diyelim. Kağıdınıza “Sağlığımı daha iyi hale getirmek için hangi küçük adımı atabilirim?”  ya da “ Sağlığımı daha iyi hale getirmek için atabileceğim en küçük adım nedir?” sorusunu kendinize sorun. Cevaplarınızdan biri kilo mu vermek? Kilo vermek için eylem olarak her gün 1 saat yürüyeceğim deyip büyük eylemler yaratarak kendinize stres yaratmayın. Kilo vermek için bugünden itibaren her gün 1 dakika yürüyeceğim diye yazmak ve bunu yapmak bir kazein hareketidir. Diğer cevabınız daha mı fazla uyumak? O zaman kaizen hareketiniz gece yatağa 1 dakika daha erken girmek olsun. Hedefin için her gün küçük adımlar atmak, başlayıp devamını getirebilmek alışkanlık yaratmanın en iyi yoludur. Eylemlerinizi alışkanlık kazanınca adımlarınızı büyütmeye başlayın. 1 dakika 5 dakikaya 5 dakika 10 dakika. Bu şekilde küçük küçük adımlarınızı büyütmeye başlayın. Kaizen’in küçük adımları aslında beynimiz için bir çözüm yolu. Büyük hedefler büyük korkuları tetikliyor. Bu sefer kendi yazdığımız hedeften kendimiz kaçıyoruz. Ancak hedefimiz için her gün küçük küçük adımlarımızı attıkça ve bu adımları devam ettikçe beyinde yeni sinir yolları döşeniyor ve yeni alışkanlıklar oluşuyor. Aynı zamanda büyük hedef için duyduğunuz stres/korku yatışıyor.

Kendi hayatınızda hangi alanlarda iyileştirme ve dönüşüm yaratmak istiyorsanız en küçük adımları atarak başlayın.

“Bin kilometrelik bir yolculuk, ilk adımla başlar.” Lao Tzu

İyi seneler!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.