Hangi Alanda Deneyim Kazanacağım?

Üniversitede vizeler, projeler, finaller derken staj yeri bulma ve hangi alanda staj yapacağına dair öğrencilerin kafasında deli sorular döner durur. Peki ben nerede, hangi alanda staj yapacağım? gibi sorularla boğuşanlar için bu yazıyı yazmak istedim. Benimde üniversitedeyken bu sorular sürekli aklımda döner dururdu. İlk hayal ettiğim yer bir fabrikada üretim departmanında çalışmaktı. Sonra hem dersler hem de staj sorularımın içeriği gereği tüm departmanlarda edindiğim kısa deneyimlerin ve uygulanan envanterlerin ardından son sınıf stajımı (Son sınıf stajında yönetim ağırlıklı staj tercihi yapma hakkı vardı.) İnsan Kaynakları Departmanında stajımı yapmaya karar verdim. Başvurduğunuz firmalarda hem ilan başvuru sorularında hem de görüşmede size hangi departmanda staj deneyimi kazanmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Yapacağınız görüşmelerde de iyi bir ilk izlenim yaratmanız için kendinizi tanımanız ve kendinize dair farkındalığınızın olması gerekir. Peki nasıl olacak? dediğinizi duyar gibiyim.

Kendinizi daha iyi tanımanız için yapabileceğiniz şeylerden biri kişilik testleri uygulamak, testin sonuçlarına göre kendinizi değerlendirmek ve SWOT analizinizi yapmak. Size önereceğim bazı ücretsiz testlerin linklerini aşağıda maddeler halinde sıraladım.

Kişilik testlerinden çıkan sonuçlarınıza göre kendi SWOT analizinizi oluşturun. ( SWOT analizi nasıl yapabileceğinize dair yazıma blogumda ulaşabilirsiniz.) Ardından eğer geri bildirimlerine güveneceğiniz insanlar varsa onların da kendinizle ilgili soracağınız sorularla geri bildirim vermelerini isteyebilirsiniz. Üniversitede kariyer merkezindeki yetkili kişilerle görüşebilirsiniz. İlgi duyduğunuz alana yönelik kariyer merkezinin iletişim halinde olduğu olduğu eski mezunlar varsa ise yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Araştırmacı olmalı ve kafanızdaki sorulara cevap verebilecek insanları ve iletişim kanallarını yaratmaya çalışmalısınız. Sizinle benzer deneyimlerden geçmiş ve hedeflediğiniz alanda çalışan, size mentorluk yapacak insanlar bulabilirsiniz. Üniversitelerde şu an var mı bilmiyorum ancak kariyer merkezleri keşke mezunları ile öğrencileri eşleştirip mentorluk programları, deneyimleriyle ilgili sohbet ortamları yaratsa. Gençlerin hem ufku açılır, merak ettiklerini sorarlar ve hem de mezunlar mutlu olur.

Kısacası nereden başlayacağını soranlar için bu yazıyı yazmak ve deneyimlerimden yola çıkarak hap bilgi vermek istedim.

1- Kendinizi tanımaya emek harcayın.

2- İlgi duyduğunuz alanlar ile ilgili iletişime geçebileceğiniz kişileri tespit edin, sosyal medyadan (Linkedin vb.) takip edin ve alanında deneyimli, mentorluk eğitimi almış mentor olan insanlarla iletişime geçin.

3- Firmalara staj için başvuruda bulunurken, görüşmelerinizde güçlü yönlerinizden bahsederek staj deneyimi için istekli olduğunuzu gösterin.

Reklam

Hangi Alanda Deneyim Kazanacağım?’ için 2 yanıt

 1. Merhaba Ceren Hanım,

  En büyük yetkinliklerden bir tanesi sanırım söylediğiniz gibi kendini tanımak. Kendimizi tanıma süreci hiç bitmeden devam ediyor. Üniversite mezuniyeti dönemlerinde ise insanların daha fazla karşısına çıkıyor. En büyük tavsiye okulun son virajına gelmeden insanların kendilerini tanımaya, anlamaya yönelik çalışmalar yapıyor olması gibi geliyor.

  Faydalı bir yazı, elinize sağlık.

  İyi çalışmalar dilerim.

  Beğen

  1. Merhaba Enes Bey,

   Yorumunuzla katkınız için teşekkür ederim. Yorumunuza katılıyorum. Üniversitede her sene kişi kendisini tanımak, becerilerini, başarılı olduğu dersleri, alanları keşfedip yol alması çok önemli. Son sınıfta son dakikaya bırakılmamalı. Ben de deneyimlerimden, öğrencilerden gelen sorulardan ve gözlemlerimden yola çıkarak bu yazıyı yazmak istedim. Aslında sadece üniversite dönemi değil değişen dünyada, yeni düzenlere hızla adapte olduğumuz bu zamanlarda her birimizin kendimizi keşfetmeye devam etmesi gerekli.

   İyi çalışmalar dilerim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.