Online Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi dönemi ile birlikte yüz yüze mülakatların yerini artık online mülakatlar aldı. Peki, online mülakata nasıl hazırlanılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun cevabını deneyimlerimden yola çıkarak sizler için maddeler halinde paylaştım.

 1. Şirketten gelen davet mailinde online görüşülecek platformu görüşme gününden önce bilgisayarınıza veya telefonunuza indirin. Davet mailinde görüşme linkinin gelip gelmediğini kontrol edin.
 2. Görüşme gününden önce görüşme yapacağınız ortamı,yeri belirleyin. İnternet bağlantısının yüksek olduğundan, görüşmeyi yapacağınız cihazın (telefon/laptop/tablet) şarjının dolu olduğundan, kulaklığınızda bir problem olmadığından emin olun.
 3. Görüşme gününden önce görüşme yapacağınız yeri, arka planınızı, kameranın konumunu, yüzünüzün karanlığa düşmeyecek şekilde, aydınlık bir ortam için ışığınızı ayarlayın.
 4. Görüşme gününden önce yüz yüze görüşmede önem verdiğiniz gibi dış görünümünüze önem verin. Görüşme gününden önce ne giyeceğinize karar verin ve görüşme gününde profesyonel bir imaj sergileyin.
 5. Görüşme gününden önce şirketi, şirketin sosyal medya hesaplarını ve bulunduğu sektörü araştırın. Başvurduğunuz ilanı, pozisyonu bir kez daha gözden geçirin. İlanda belirtilen yetkinliklere göre soru sorulacağı için size sorulacak sorulara karşı kendi kendinizi videoya alıp prova yapın.
 6. Görüşme günü bulunduğunuz ortamda birlikte yaşadığınız kişiler varsa görüşme saatini ve süresini haber verin. Sizi kimsenin rahatsız etmeyeceğinden emin olun. Görüşme günü kendinize sessiz bir ortam ayarlayın.
 7. Görüşme günü görüşme yapacağınız ortamda son kontrolleri yapın. İnternet bağlantısını, arka planı, ışığı, sesi, duruşunuzu kontrol edin. Yanınızda 1 bardak suyunuzu bulundurun.
 8. Görüşme zamanından 5 dakika önce online olun ve tam zamanında görüşme linkine tıklayıp görüşmeye bağlanın.
 9. Görüşmeye bağlandığınızda kamera ve mikrofonun açık olduğundan emin olun. Karşınızdaki ile ses ve görüntüde bir sorun olup olmadığını teyit edin.
 10. Görüşme sırasında karşınızdaki kameraya bakarak, görüşmeyi gerçekleştirdiğiniz kişi ile göz teması kurarak görüşmenizi gerçekleştirin.
 11. Görüşme sırasında gülümseyerek, kambur olmayan bir duruşla ve çok hızlı konuşmamaya dikkat ederek görüşmenizi gerçekleştirin.
 12. Görüşme sırasında görüşme süresine dikkat ederek cevaplarını verin ve süreyi verimli kullanın.

Bununla birlikte özgeçmiş/cv hazırlama check-listimi de https://cerenbandirma.com/2015/05/16/ozgecmis-hazirlarken-liste-kontrolu-yaptiniz-mi/ okuyabilirsiniz.

Reklam

Online Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler’ için 2 yanıt

 1. Ceren Hanım Merhabalar elinize sağlık harika bir paylaşım olmuş.
  Son iki senedir bir yönetici olarak yüzlerce online mülakata katıldım. Yazdığınız her kelimeye katılıyorum malesef hazırlıksız, özensiz adaylarla görüşmeler gerçekleştirdik.
  Tabi ki adayın kalitesini, motivasyonunu ayırt edebilmek açısından da iyi oluyor fakat arada iyi adayı da online mülakat tecrübesizliklerinden dolayı da elemiş oluyormuyuz diye kendimizi sorguladığımız oluyor.
  Size sorum; acaba IK birimi davet gönderirken nasıl bir bildiri göndermeli ki yukarıda bahsettiğiniz hazırlıkların olmazsa olmazları konusunda yol gösterip yardımcı olsun. Veya hiç göndermemeli mi?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

  1. Merhaba Baran Bey,

   Değerli fikirlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de gerçekleştirdiğim görüşmeler neticesinde blogumda bu konu ile ilgili fikirlerimi, dikkat edilmesi gerekenlere değinmek istedim. Benim size önerim, adaya davet gönderirken sadece davet gönderimi yapılmasıdır. İnternetten mülakatlar ile ilgili birçok farklı sosyal medya mecralarında hazırlanmış video, yazı vb. içerikler bulunmaktadır. Bana göre önemli olan kişinin ister aday olsun ister bir uzman, bilmediği konuda araştırma yapıp kendini geliştirmesidir. Online mülakat deneyimi hiç olmayanlar çoğunlukla daha çok araştırdığı için yazdığım hususlara dikkat ediyor. Blogumun amacı ve bu yazıyı yazma amacım online mülakat deneyimi olan veya olmayan kişilerin bu yazı ile farkındalık kazanması.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.