Pandemide Yaşanan Mülakat Deneyimleri

Pandemi döneminde işe alım süreçlerinin uçtan uca yönetiminde yaşanan değişimler ve dijitalleşme adımları İK’nın ajandasında yer alan gündem maddelerinden biri oldu. Özellikle adayların şirkete başvuruda bulunduğu andan itibaren yaşadığı deneyim, şirketin imajı, işveren markası yönetimi ve yetenekli aday bulma konusunda daha da önemli hale geldi. Adaya nasıl bir deneyim yaşatmak istiyoruz? sorusunun üzerine şekillenen süreç adımları şirket için oldukça önemliyken gelin, son 1,5 yıl içinde yaşanan (firma ve aday isimleri saklı kaymak kaydıyla) mülakat deneyimlerine birlikte göz atalım. Bu mülakat deneyimleri, şirketlerin İnsan Kaynakları departmanında çalışan kişiler ile aday koltuğunda oturan meslektaşlarına kazandırdığı mülakat deneyimleridir.

 • Kariyer portallarının birinde X şirketinin İnsan Kaynakları Uzmanı pozisyonuna başvuruda bulunan Beril’i şirketin İnsan Kaynakları Müdürü arayarak belirledikleri gün ve saatte online mülakata davet etti. Online mülakatı organize edilen Beril, mülakata hazırlandı ve görüşme saatinde kendisine gönderilen davet linkine tıklayıp bağlandı ve İnsan Kaynakları Müdürünün de bağlanmasını bekledi. Beril belki bağlanmada sıkıntı olmuştur diye düşünüp 5 dakika bekledikten sonra İnsan Kaynakları Müdürüne telefon etti, ulaşamadı. Tekrar online davet linkine tıklayıp bağlanarak 15 dakika boyunca görüşeceği kişinin bağlanmasını bekledi. Kimse bağlanmayınca ve aramasına geri dönüş yapılmayınca kendisine gönderilen davet mailinin üzerine İnsan Kaynakları Müdürüne mail atıp ulaşmaya çalıştı. Ancak 4 aydır ne mailine ne de telefonlarına gelen bir yanıt olmadı.

 • Yıldız, Z şirketinin Genel Başvuru ilanına kariyer hedefi ve çalışmak istediği departmanı belirten bir ön yazı ile genel başvuruda bulundu. Yıldız’ı Z şirketinden İK Uzmanı arayarak online görüşme gerçekleştirmek istediklerini belirterek Yıldız ile görüşmek istediklerini söylediler. Telefonda gün ve saati netleştirirken Yıldız genel başvuruda bulunduğu için İK’da hangi pozisyon için aday aradıklarını sordu. Telefondaki uzman mülakat davet mailinde pozisyon detayı paylaşılacak deyince Yıldız maili beklemeye başladı. Gelen mülakat davet mailinde görüşeceği kişinin bilgisi, görüşme saati ve online görüşülecek platform linki paylaşılmıştı. Bunun üzerine Yıldız, tekrar görüştüğü kişiye telefon ederek ulaşmaya çalıştı ancak kişi telefonlarını açmadı, geri dönüşte yapmadı. Yıldız, pozisyon ile ilgili bilgi alamayınca görüşme gününe herhalde bir ön görüşme, tanıma amaçlı olacak diye düşünüp mülakata hazırlandı. Online görüşme saatinde İK Business Partner Derya Hanım ile görüşmeye başladılar. Ancak görüşme, sadece adayın özgeçmişinde yazan bilgilerini kapalı uçlu sorup cevabı Evet/Hayır aldığı bir mülakat gerçekleşti. Açık uçlu sorular, yetkinlik bazlı sorular vs. hiçbiri yok. Soru-cevap bitince Derya Hanım, kendilerine Bordro ve Özlük İşleri Uzmanı pozisyona başvuruda bulunduğu için Yıldız’ı davet ettiğini söyleyerek “Hiç bordro hazırladınız mı?” diye sordu. Yıldız şaşkınlığını gizleyip, bu pozisyona başvurmadığını, başvurduğu pozisyonun Genel Başvuru olduğunu ancak ön yazısında çalışmak istediği departman ile birlikte çalışmak istediği alanları yazdığını, bunların içinde özlük olmadığını belirtti. Hatta görüşme davetinde pozisyon bilgisi almak istediğini ancak geri dönüş alamadığını belirtti. Bunun üzerine Derya Hanım, Yıldız’a çalışmak istediği alanları şu an sistemimize kaydediyorum dedikten sonra Yıldız’a talep olması halinde iletişime geçeriz diyerek görüşmeyi sonlandırdılar.

 • Alper, hızla büyüyen bir şirketin İnsan Kaynakları Kıdemli Uzman ilanına başvuruda bulundu. Kısa bir süre sonra şirketin İK Müdürü kendisini arayarak yüz yüze mülakat davetinde bulundu. Görüşmeyi gerçekleştirirken şirketin işe alım süreci hakkında bilgi de aldı. Yüz yüze görüşme sonrası olumlu olması halinde vaka soruları, vakalara verilen yanıt sonrası olumlu olması halinde üst yönetim ile görüşme ve ardından iş teklifi olarak süreç devam edecekti. Görüşme sonrası Alper, kendisine gönderilen detaylı vaka sorularını çözmüş ve gelen telefon ile firmanın üst yönetimi ile görüşme daveti almıştı. Alper, üst yönetim ile görüşmeyi gerçekleştirdikten sonra İK Müdürü ile el sıkışıp önümüzdeki hafta süreç ile ilgili geri dönüş yapılacağının bilgisini alarak ofisten ayrılmıştı. Ancak dönüş yapacaklarını belirttikleri sürede geri dönüş yapmadılar. Bunun üzerine Alper, süreç ile ilgili geri dönüş beklediğini belirten bir mail attığı halde bir daha kimseden geri dönüş alamadı.
 • Bir başka adayımız İnsan Kaynakları Uzmanı Cansu. Cansu çalışırken bir yandan iş arıyordu. İş ilanına başvurduğu B Holding’ten İK Direktörü Harun Bey Cansu’yu perşembe günü arayarak 1 saat sonra online görüşme yapmak istediğini söyledi. Cansu, toplantısı olduğu için görüşmenin pazartesi günü için planlanmasını rica etti. Çünkü cuma günü resmi tatildi. Ancak İK Direktörü Harun Bey, neden cuma günü görüşmediklerini, ekibinin resmî tatil vs fark etmez hangi gün ve saat derse ona herkesin uymak zorunda olduğu söyleyince Cansu, görüşme sürecini nazik bir dille geri çevirerek sonlandırdı. Birkaç saat sonra yeniden B Holding’in İK yetkilisinden bir telefon geldi ve Direktörünün konuşmasından habersiz olduğu için Cansu’yu görüşmeye davet etti. Cansu, görüşmek istemediğini bir kez daha nazik bir dille ifade ederek kendisini arayan çalışana içinden sabır diledi. Hala o firma aylardır aynı ilanı veriyor.

 • Çınar, üretim sektöründe yer alan bir şirketten mülakat daveti aldı. Mezuniyetine birkaç hafta kala mülakata davet edilmenin heyecanıyla şirkete gitti. Mülakat için kendisine gösterilen odaya girip beklemeye başladı. İK ofisinin kapısı açık olduğundan yüksek sesle telefonda konuşan İK Uzmanının hafta sonu planlarına kulak misafiri oldu. Bir süre sonra İK Uzmanı görüşme odasına geldi. Odada İK Uzmanının özgeçmişini incelemesi için Çınar bir süre daha bekledi. Adayın karşısında özgeçmişi inceleyen İK Uzmanı, Çınar’a o gün yeni mezunları çağırdığını söyledikten sonra askerliğini yapmamışsın sen, deneyimin yok, buraya ne katabilirsin ki? sorularına maruz kaldı. Kendini güzel bir şekilde ifade etmeye çalışan Çınar, şirketten ayrılırken süreç ile ilgili geri dönüş yapılacağı belirtildiği için beklemeye başladı. 2 hafta sonra süreç hakkında bilgi almak için aradığında; her gelene geri dönüş yapamayız, aramamışsak olumsuzdur deyip görüşme sürecini sonlandırdılar.

Daha paylaşılacak çok mülakat deneyimleri var ancak bu yazıyı özellikle paylaşmak istememin birkaç nedeni var.

 1. Şu an, İnsan Kaynakları departmanında kariyer hedefi olan kişiler, yapacakları işin en başta insana saygı gerektiren bir iş olduğunu bilmeleri gerekli. Bu ve buna benzer deneyimleri mi ileride başkalarına yaşatmak istersiniz? yoksa adaya iyi ki bu firma ve bu kişi ile mülakat deneyimi yaşadım dedirtecek şekilde mi işinizi yapmak istersiniz? Yaptığımız işin odağında insan olduğunu ve insana saygı gerektiren bir iş olduğunun bilincinde olmanızı dilerim.
 2. İnsan Kaynakları profesyonelleri, şu an işe alım için yoğun tempoda çalışanlar, iyi bir aday deneyimi nasıl sağlarız?, Uygun adayları nasıl doğru tespit ederiz? Yetenekleri çekmek, kazanmak ve elde tutmak için ilk adım olan işe alım süreçlerinde neleri değiştirmeliyiz?, Şu an, bize başvuruda bulunan adaylara nasıl bir deneyim yaşatıyoruz? Görüşme sonrası yaptığımız geri dönüş/olumsuz mailler nasıl olmalı? vb. sorularını kendilerine sormalarını, aday gözünden de kendilerine bakmaya çalışmalarını çok önemli. Bununla birlikte bu iş sadece İK’nın değil, ilgili departman liderleri/yöneticileri/müdürlerinin de bu konuda farkındalık kazandırılmalı, mülakat teknikleri eğitimleri verilmeli/aldırılmalı.
 3. Kurum içinde resmi olmayan iletişim ne kadar yaygın ve hızlı oluyorsa kurum dışında da şirketlerin adaylarla yaşadığı olumlu veya olumsuz deneyimler kulaktan kulağa hızla yayılıyor. Özellikle sosyal medyalarda çok içeriklerin paylaşıldığı, her adayın çevresine şirketiniz hakkında fikirlerini paylaştığı unutulmamalı. Hem şirket imajını, hem de isim olarak kendi “markanıza” yaptığınız işle etki ettiğinizi unutmamanızı dilerim.
Reklam

Pandemide Yaşanan Mülakat Deneyimleri’ için 2 yanıt

 1. Merhaba, hiç bilmediğimiz hayatlarda neler olduğunu anımsamak farklı hissettirdi.

  Bunun bir de İK’lara örnek olacak şekilde başarılı örnekleri, olması gereken ve fazlası örnekleriyle bir içerik güzel olabilir 🙂

  Beğen

  1. Merhaba Enes Bey,

   Yorumunuzla sağladığını katkı ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Daha da olumsuz deneyimler var ancak şimdilik 5 deneyimle yazıyı sonlandırdım. Güzel örnek ve uygulamalara şirketlerin sosyal medya hesapları, sektörel dergilerde verilen röportajlarda ulaşabilirsiniz. Hatta ben de çoğu zaman sosyal medyada beğendiğim ik uygulamaları paylaşıyorum. Ancak olumsuz deneyimler fazla dillendirilmez, kulaktan kulağa yayılır. Amacım farkındalık yaratıp olumsuz deneyimlerden doğru cevapları okuyanların bulmasıdır.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.