Endüstri Mühendisleri İnsan Kaynaklarında Neden Olmalı?

Mezun bir endüstri mühendisi olarak birçok farklı sektörlerde yer alan kurumlara iş görüşmelerine gidiyorum. Nadir de olsa endüstri mühendisinin sadece üretimde çalıştığını düşünenler, insan kaynakları ile ilişkisini bilmeyenler olabiliyor ve benden açıklamamı rica ediyorlar. Bu nedenle bugün bu konuya değinmek istiyorum. Amacım endüstri mühendisleri ne yapar?, nasıl bir bakış açısına sahip? kısaca anlatmak ve endüstri mühendislerinin insan kaynakları ile olan ilişkisine değinmek.

Endüstri mühendisliği var olan veya oluşturulacak sistemlerin kusursuz çalışabilmeleri için sistemler içerisindeki insan odaklı ve süreçlere bütünsel bakış açısıyla bakabilen, bu nedenle diğer mühendislik dallarından ayrılan disiplinler arası bir mühendislik dalı. Endüstri mühendisleri süreçleri tasarlar. Odak noktası: İnsan, makine, malzeme ve bilgidir.

İnsanın olduğu her sektörde var olduğumuz için sanayi mühendisliği ismi artık tarihte kaldı. Her sektörde çalışabiliyoruz. Biz de mühendislik derslerimizin yanı sıra İnsan Kaynakları Yönetimi, Örgütsel Davranış, Yönetim ve Organizasyon vb. dersler alıyoruz. Hatta projelerimizi,tezlerimiz ergonomi, performans değerlendirme, yetenek yönetimi vb. insan kaynakları fonksiyonlarının, süreçlerinin üzerine yapıyoruz. O nedenle “Neden İnsan Kaynakları?” sorusu bana tuhaf geliyor.

Farklı sektörlerde yer alan endüstri mühendislerin neler yaptıklarını izlemek ister misiniz?

Endüstri Mühendisleri eğitim süresince edindikleri sorgulama, gözlem yeteneği, yaratıcı olma, analitik düşünme, en kısa sürede doğru karar verebilme ve var olan tüm süreçleri öğrenme ve uygulama yetenekleri ile sosyal yönlerini de ön plana çıkaran kişilerdir. Hem analitik hem de sosyal zekasını bir arada kullanmayı öğrenen endüstri mühendisleri işte bu nedenle diğer departmanlarda olduğu gibi İnsan Kaynakları departmanında da fark yaratabilecek kapasiteye ve yetkinliklere sahiptirler.

İnsanların nasıl düşündüklerini, durumlara karşı nasıl hareket ettiklerini, beklentilerini ve tepki verdiklerini analiz ederler ve insan faktörünü yönlendirirler.
Kurumun en önemli varlığı insanın verimliliğini, motivasyonunu, kurum yapısını, kurum kültürünü benimsemesi ve işine hissettiği aidiyet duygusunu yükseltecek bir iş ortamı oluşturulması ve geliştirilmesinde insan kaynakları yönetimi çok önemli.
Bana göre eşit kriterlere sahip olan iki firmayı rekabet ortamında birbirinden ayırt eden en önemli özellik insan kaynaklarıdır. Endüstri mühendisleri de “insan odaklı” çalışma prensibi ile insan kaynağını verimli bir şekilde kullanmaya önem vermektedir.
Sonuç olarak, insana yapılan yatırımın geri dönüşümünü objektif kriterlerle ortaya koymak, verimliliği arttırmak, şirketin hedeflerine ulaşma hususunda katkısını yükseltmek insan kaynaklarında çalışan endüstri mühendislerinin de işidir.

Reklam

Endüstri Mühendisleri İnsan Kaynaklarında Neden Olmalı?’ için 3 yanıt

  1. Endüstri mühendisinin IK’da neden çalışması gerektiğini sık sık açıklamak durumunda kalan bir IK’cı olarak paylaşamınızı çok yerinde buldum. Teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.